PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=113014}

Fenomeny

Phenomena
6,6 3 197
ocen
6,6 10 1 3197
7,4 7
ocen krytyków
Fenomeny
powrót do forum filmu Fenomeny

Jeden z lepszych

ocenił(a) film na 9

jeśli nie najlepszy film Argentego. Myślałem że po "Suspirii" i "Profondo Rosso" nic lepszego mnie od tego reżysera nie spotka. "Phenomena" zmiata oba te filmy z powierzchni ziemi. Głównie dlatego że fabuła jest naprawde angażująca, ciekawa i groteskowa.

Mamy historię Jennifer, dziewczyny która lunatykuje i ma dość dziwną zdolność. Otóż potrafi komunikować sie z owadami. Trafia do szkoły średniej pełnej irytujących babsztyli, które, dlatego że jest inna, zatruwają jej życie.
Wątek mi sie o tyle podoba, że rozwija główną postać. Wadą filmów Argentego jest to, że główni bohaterowie są dość szablonowi, lub nijacy. Ogladając te wszystkie prześladowania, możemy łatwiej zrozumieć naszą bohaterkę. Mamy jeszcze Donalda Pleasence'a w pociesznej roli doktora na wózku, którego pielęgniarka jest tresowana małpa.

Postacie w tym filmie są wyraziste, podobnie jak w "Suspirii". Stylistycznie film również nawiazuje do tego obrazu, ale tylko poprzez grę świateł. Klimat filmu jest bardzo mroczny i "nieprzyjazny" co czuć praktycznie od samego początku. Co do muzyki to - Goblin. To mówi samo za siebie. (Geniusz)

Argento łączy w tym filmie elementy horroru i typowego dla siebie kryminału. Groteski również nam nie szczędzi, a najwięcej jest jej pod koniec filmu. Wtedy psychoza i makabra zbliża się do tego stopnia, że w szoku będzie nawet największy wyjadacz horrorów. Myślisz że widziałeś już wszystko, i reżyser dosłownie wychodzi przed siebie i mówi "Ty jeszcze niczego nie widziałeś". Rozwiązanie fabuły takie właśnie jest. Szczerze po raz pierwszy od bardzo bardzo dawna byłem przerażony.

Phenomena jest w moim odczuciu najlepszym filmem Argentego. Jest w niej wszystko co typowe dla reżysera i jeszcze więcej, i co najważniejsze - film zaskakuje. Nie czuć w tym przekombinowania, nonsensu czy czegoś podobnego. Toi naprawde dobry i przerażający horror. 9/10

ocenił(a) film na 8
mim1312

Dobrze ujęte. Moim zdaniem najlepszy film Argento, chociaż niedoceniany i mało znany (cały splendor skradły "Profondo Rosso" i "Suspiria", które tez lubię, ale nie aż tak).

ocenił(a) film na 7
nikolatesla

Moim zdaniem cztery najlepsze filmy Dario Argento to Głęboka czerwień, Suspiria, Ciemności oraz Phenomena :)
Ale jakbym miał wybrać ten najlepszy to wybieram .......Głęboka czerwień :)

użytkownik usunięty
returner

Ja bym dorzucił jeszcze Ptaka o kryształowym upierzeniu.

ocenił(a) film na 8
mim1312

Myślę, że Phenomena nie może zmieść Suspirii czy Głębokiej czerwieni, ba nie jest od nich lepsza bo ma wyraźnie słabszy scenariusz. Argento nie zdecydował się czy ma być to horror czy film kryminalny co wg mnie spowodowało brak spójności w odbiorze filmu. Dlatego nie ma tu aż tak wiele napięcia, nie ma też aż tak wyraźnego klimatu a prawdziwa groza występuje tak naprawdę w ostatnich scenach. Wykonanie jest jednak jak zawsze na bajecznym poziomie, Goblini zrobili swoje no a animalistyczne sceny są bardzo pomysłowe:) Ogólnie jest to naprawdę dobry film, choć Suspiria i Głęboka czerwień czy Ciemności zmasakrowały mnie bardziej.

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones