PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=4396}

Być albo nie być

To Be or Not to Be
7,4 2 036
ocen
7,4 10 1 2036
Być albo nie być
powrót do forum filmu Być albo nie być

Ten film to jest totalna kalka dzieła Lubitscha! Skopiowane są wszystkie wątki, nawet linie dialogowe! To nie jest remake tylko zwykła kopia! Jedyne, czym to żałosne 'dzieło' może się pochwalić, to (oprócz kreacji Brooksa, Bancroft, Lloyda i Durninga) doskonałe wstawki musicalowe, ogólnie muzyka (jazz z lat 30 w amerykańskim stylu, ale z polskimi słowami? Geniusz!), niektóre zabawne przedstawienia (z Hitlerem)... i nic poza tym. Dodatkowo mamy tu ckliwe zakończenie (spektakularna akcja ratowania Żydów, przebranych za... klaunów. Jak ja nienawidzę klaunów!).

Jeśli ktoś nie lubi starych filmów, i nie ma zamiaru sięgać po oryginał z 1942 - polecam - będzie się świetnie bawił (bo żarty, mimo że skopiowane, prezentują wysoki poziom). Cała reszta, zwłaszcza kinomani - będą się nudzić, oraz patrzeć z niesmakiem, jak bardzo amerykanie lubią zrzynać (inne przykłady? Goście w Ameryce, Z dżungli do dżungli).
5/10 (byłoby 1, gdyby nie wspomniane stawki, kreacje, oraz dobra scenografia - choć gorsza niż w oryginale).
KALKA!!!

użytkownik usunięty
Bruce_Lee

no ci, którzy nie widzieli oryginału to nie będą przeżywać tych męk, które Ty przeżyłeś, w retrospektywnym(?) ujęciu. Film widziałem w latach osiemdziesiątych, wówczas rozśmieszył mnie do łez. teraz sobie poprawiłem, choć nie jest już niestety dla mnie tak zabawny jak te ćwierć wieku temu. ale polecam!

ocenił(a) film na 5

Jak obejrzałem ten film, to mnie bardzo rozśmieszył! Tylko potem, gdy zobaczyłem oryginał, stwierdziłem że niemal wszystko skopiowano.

A ja oglądałam obie wiersje i zdecydowanie bardziej spodobał mi się obraz z 83 roku. Choć komedia nie jest moim ulubionym gatunkiem, uważam, że Mel Brooks zagrał genialnie. Brawa należą się również Anne Bancroft, wykreowała doskonałą postać, tak różną temperamentem od wyniosłej i opanowanej Pani Robinson z Absolwenta.

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones